Technikum i ZSZ nr 6 w Krośnie

ZSP nr 6 „BUDOWLANKA”

Menu głowne

Rekrutacja
iDziennik
Ankieta
Hartbex
Leroy Merlin
Greinplast
Szkoła partnerska
Wiarygodna szkoła
Olimpiada budowlana

Miasto Fenicjan Kadyks i miasto w skałach Ronda - perełki Andaluzji

Miasto Fenicjan Kadyks i miasto w skałach Ronda - perełki Andaluzji

Nasi uczniowie spędzający w Sewilli, w Hiszpanii miesiąc ucząc się swoich zawodów w ramach projektu FERS przez dwa ostatnie weekendy zwiedzili kilka zakątków uroczej Andaluzji. Prezentujemy relację z tych wycieczek:

Kadyks- jak dowiedzieliśmy się to najstarsze miasto w zachodniej Europie, stolica śpiewu flamenco. Jego historia sięga w okolice 1.100 roku p.n.e., kiedy rybacką osadę o nazwie Gadir założyli tam Fenicjanie. Na teren "starego" Kadyksu wkroczyliśmy przez bramy Puertas de la Tierra. To pozostałości po obmurowaniach, które niegdyś były jedyną możliwością dostania się na teren miasta od strony lądu. Z morza z trzech stron dostępu do miasta strzegły elementy potężnej fortyfikacji: zamki Castillo de San Sebastián i Castillo de Santa Catalina. Między obydwoma zamkami znajduje się plaża La Caleta, miejsce które stało się planem zdjęciowym kilku znanych filmów np. "Śmierć nadejdzie jutro" z Piercem Brosnanem z serii o agencie 007. Na tej plaży spędziliśmy relaksujące popołudnie, nawet zażyliśmy kąpieli w Oceanie Atlantyckim. W Kadyksie zachwyciła nas majestatyczna katedra-Catedral de Santa Cruz. Położona niedaleko oceanu przykuwa uwagę kopułą pokrytą płytkami azulejos złotego koloru. Reprezentuje mieszankę różnych stylów architektonicznych: baroku, rokoko i neoklasycystycznego.

Setenil de las Bodegas- malowniczo położone białe miasteczko, które zwiedziliśmy po drodze do Rondy, z nietypowymi domami, które zamiast dachu, przykryte są ważącymi miliony ton skałami. Na skalnych dachach budynków znajdują się ogrody i gaje oliwne. W promieniach hiszpańskiego słońca prezentowały się niezwykle malowniczo!

Ronda- jedno z piękniejszych miast w Hiszpanii. Jest to niezwykłe miejsce, słynące z niesamowitego mostu (Puente Nuevo), zawieszonego wysoko nad wąwozem (100 m), który podzielił je na dwie części (arabska dzielnicę La Ciudad i chrześcijańską El Mercadillo) i z którego roztacza się wspaniały widok na miasto. Plaza de Toros to pierwsze miejsce, które odwiedziliśmy. To jedna z najstarszych i najbardziej znanych aren walk byków w całej Hiszpanii. Spokojnym krokiem idziemy przez park, na którego końcu znajduje się punkt widokowy ( nasze zdjęcia z tego malowniczego miejsca prezentujemy tutaj). Z punktu widokowego wracamy z powrotem na Calle Jerez i idziemy w stronę Plaza España, by po chwili zobaczyć wejście na most, który jest wizytówką Rondy. Budowla naprawdę robi wrażenie! Jest monumentalna, otoczona niesamowitym wąwozem El Tajo i sięga 100 metrów w dół! Casas colgatas to domki zawieszone nad wąwozem, które doskonale widać z mostu. Wyglądają, jakby były zbudowane na osuwającej się skale. Czas na chwilę odpoczynku -zajmujemy wygodne miejsca w Ogrodach de Cuenca, które zapewniają nam nie tylko cień ale i piękne widoki. Pałac Króla, i historia z tym miejscem związana ,to ostatnia atrakcja, która zamyka naszą wycieczkę po Rondzie.

A teraz długo wyczekiwany czas na „ jedzonko”. W jednej z malowniczych uliczek zjedliśmy pyszny lunch ( comida-jak mówią hiszpanie), a potem jeszcze mieliśmy chwilę na kupno pamiątek i krótki spacer po części komercyjnej Rondy. Wróciliśmy pełni wrażeń z miasta, które zapada w pamięć i kojarzyć nam się będzie z niezwykłą historią i pięknym, południowym słońcem!

Projekt dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) 2021-2027, projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”. Wartość projektu to 437052,65 zł, wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 360 655,85 zł.

#FunduszeEuropejskie