Technikum i ZSZ nr 6 w Krośnie

ZSP nr 6 „BUDOWLANKA”

Menu głowne

Rekrutacja
iDziennik
Ankieta
Hartbex
Leroy Merlin
Greinplast
Szkoła partnerska
Wiarygodna szkoła
Olimpiada budowlana

Informacje ogólne

Nasza szkoła liczy już 40 lat i jest jedną z młodszych szkół średnich regionu Podkarpacia. "Budowlanka" rozpoczęła działalność w roku szkolnym 1973/74 kształcąc w dwóch zawodach: betoniarz i murarz-tynkarz jako filia Zasadniczej Szkoły Budowlanej przyzakładowej w Jaśle. Kształciliśmy młodzież tylko w klasach Szkoły Zasadniczej, następnie powstało wieczorowe Technikum Budowlane, a w miarę upływu lat powstały nowe kierunki, nowe profile kształcenia. Od początku istnienia uczniowie naszej szkoły brali udział w Turniejach Budowlanych, Olimpiadach Artystycznych. Nasi uczniowie pojawiali się często w pierwszej dziesiątce laureatów od Warszawy, przez Gdańsk, Zieloną Górę, Wieluń, Krosno, Kraków. W roku szkolnym 95/96 startowaliśmy w eliminacjach rejonowych, a uczniowie w zawodach posadzkarz i monter instalacji znaleźli się wśród finalistów etapu centralnego. Uczniowie naszej szkoły biorą chętnie udział w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Budowlanych, Turnieju Młodych Mistrzów Techniki, Konkursie Wiedzy Obronnej i Obrony Cywilnej i konkursie ekologicznym. Często nasi uczniowie w tych konkursach plasują się na czołowych miejscach.

W szkole zasadniczej kształciliśmy i kształcimy w następujących zawodach:

  • murarz
  • betoniarz
  • malarz-tapeciarz
  • malarz-sztukator
  • cieśla
  • posadzkarz
  • technolog robót wykończeniowych
  • monter instalacji budowlanych (sanitarnych)

Liceum Zawodowe powstało jako jedyne na Podkarpaciu, kształcące młodzież w interesującym kierunku: renowator zabytków architektury o specjalności murarz-sztukator. To właśnie młodzież z Liceum w ramach praktyk zawodowych wykonała szereg sztukatorskich prac na korytarzach, salach lekcyjnych, pracowniach. To uczeń z naszego Liceum Zawodowego został laureatem Centralnego etapu Olimpiady artystycznej w Krakowie.

W kolejności powstało 5-letnie Technikum Budowlane o specjalności dokumentacja budowlana. Wielu absolwentów tego technikum, studiuje dzisiaj na Politechnice Krakowskiej, Politechnice Rzeszowskiej, AGH i innych uczelniach technicznych. Naszą chlubą jest autorski program nauczania w 5-letnim Technikum Budowlanym o specjalności: budowa obiektów ochrony środowiska. Mamy już pierwszych absolwentów-maturzystów o tej specjalności. Kończąc szkołę, wykonali prace dyplomowe, prezentując bardzo ciekawe pomoce dydaktyczne: makiety, plansze, opracowania stanu środowiska naturalnego na naszym terenie. Oprócz tych kierunków kształcimy młodzież w 3-letnim Technikum po Zasadniczej Szkole Zawodowej, dając specjalność budownictwa ogólnego.

Obecnie zajęcia praktyczne realizowane są w formie usług remontowo-budowlanych. Odbywa się to nie tylko z korzyścią dla uczniów, gdyż mają fachowe prace na konkretnym stanowisku, ale również daje to dochody szkole, którymi zasilany jest rachunek konta specjalnego. Z tego też konta finansowane są zakupy pomocy naukowych, wyposażenia laboratoriów m.in. hydrologii i hydrauliki oraz pracowni komputerowej.