Technikum i ZSZ nr 6 w Krośnie

ZSP nr 6 „BUDOWLANKA”

Menu głowne

Rekrutacja
iDziennik
Ankieta
Hartbex
Leroy Merlin
Greinplast
Szkoła partnerska
Wiarygodna szkoła
Olimpiada budowlana

Złoty jubileusz naszej szkoły

Złoty jubileusz naszej szkoły

Obchody 50-lecia Zespołu Szkół Architektoniczno – Budowlanych im. Jana Sas- Zubrzyckiego w Krośnie przeszły już do historii i na długo zostaną w naszej pamięci.

Już w poniedziałek 12 czerwca delegacja uczniów złożyła wiązanki i zapaliła znicze na grobach zmarłych pracowników szkoły.

Główna uroczystość odbyła się w środę 14 czerwca 2023 r. w sali RCKP w Krośnie, ale obchody rozpoczęliśmy dzień wcześniej mszą świętą w kościele Świętej Trójcy - Fara w Krośnie, koncelebrowaną przez księdza Andrzeja Deca oraz księdza Pawła Ostafińskiego, z udziałem społeczności szkolnej, absolwentów, byłych nauczycieli i zaproszonych gości. Liturgię uświetniła gra naszego ucznia na organach Kacpra Matei z kl.2TB, który pełnił rolę organisty.

Całość gali dnia 14 czerwca w RCKP prowadził pan Marek Tęczar oraz Julia Grzybała – uczennica kl.3TB. Gości przywitała Pani Dyrektor Lidia Kasińska, która w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na wspaniałe tradycje szkoły i podkreśliła rangę jubileuszu. Dzięki temu wystąpieniu mogliśmy przenieść się w czasie, gdyż Pani Dyrektor wspomniała pierwszych dyrektorów szkoły, omówiła historię szkoły, zaprezentowała sukcesy uczniów i nauczycieli na przestrzeni lat, wspomniała o wielu przedsięwzięciach organizowanych w szkole i poza szkołą, a były wśród nich inscenizacje patriotyczne Żołnierze Wyklęci, zawody Sprawni jak żołnierze czy konkursy kuratoryjne kierowane do szkół podstawowych. Pani Dyrektor podkreśliła też sukcesy uczniów w olimpiadach i konkursach na szczeblu wojewódzkim czy ogólnopolskim i nie zapomniała o stypendystach szkoły. Na koniec podziękowała osobom i firmom, które wspierają szkołę materialnie, ale także tym, na których możemy zawsze liczyć, i którzy nie szczędząc sił, wspierają naszą pracę dydaktyczno-wychowawczą.

Podczas uroczystości głos zabrali nasi absolwenci pan Mateusz Więcek, który z sentymentem wspominał lata szkolne i czas kiedy sam prowadził galę z okazji 40 – lecia szkoły, pani Joanna Karaś, obecnie będąca nauczycielem wspomagającym w szkole oraz zaproszony na scenę pan Artur Terlecki - obecnie wykonujący zawód prokuratora, który podkreślił wpływ i rolę szkoły, wychowawców w kształtowaniu dalszych losów młodych ludzi.

W trakcie trwania uroczystości obejrzeliśmy też krótki film –będący dowodem, że nasi absolwenci to nie tylko osoby pracujące w zawodach budowlanych, ale że są wśród z nich policjanci, nauczyciele jak pani Asia czy pan Mateusz, styliści, kelnerzy, producenci muzyczni a nawet księża. Ten film to dowód, że nasza szkoła kształci wieloaspektowo i pozwala rozwijać się na wielu płaszczyznach. Całość uroczystości uświetnił koncert w wykonaniu naszej absolwentki pani Kamili Kuli z piosenką "Radość z najpiękniejszych dni".

Po części oficjalnej nadszedł czas na część artystyczną, którą przygotowali - pod okiem pani Agnieszki Prajsnar- uczniowie naszej szkoły, czyli inscenizację pt. "BUDUJEMY DOM", licząc że niektórzy wnikliwi odbiorcy odnajdą w niej wiele osobistych przeżyć tzw. "z życia wziętych", gdyż intencją całego zespołu było obudzenie wspomnień, odnalezienie cząstki swego życia, swej młodości, bo zapewne wielu też budowało już dom.

W rolę małżeństwa budującego dom Marcelle i Janusza Budowy- wcielili się Marcelina Yondo oraz Karol Mróz – uczniowie klasy 3 technikum architektury krajobrazu. W swoim wystąpieniu zaprezentowali jakie emocje towarzyszą podczas budowy niejednego domu, na kolejnych jego etapach: od zakupu projektu, poprzez kosztorys, wytyczenie przez geodetów, podłączenie instalacji, a dalej spotkanie z ekipą murarską, ekipą wykończenia wnętrz i ekipą tworzącą ogród wokół domu. Nie obyło się oczywiści bez perypetii głównych bohaterów, gdyż pani Marcelle jako bizneswoman stanowcza i zaradna kobieta, w przeciwieństwie do męża – właściciela pizzerii, nieporadnego, wciąż zapominającego o podstawowych kwestiach jak np. pozwolenie na budowę, musiała często "doprowadzać męża do porządku", ale wszystko zakończyło się pomyślnie. Tym samym uczniowie mieli okazję zaprezentować jak potrzebne są w życiu zawody, w których kształci nasza szkoła, wszystko oczywiście w humorystyczny sposób i z "przymrużeniem oka".

Jubileusz 50 –lecia szkoły zbiegł się z zakończeniem kadencji obecnej Pani Dyrektor Lidii Kasińskiej, dlatego po części artystycznej został przedstawiony wszystkim nowo wybrany już Dyrektor szkoły – Pan Rafał Krężałek, który w kilku słowach zaprezentował swoją wizję szkoły jednocześnie podkreślając, że pragnie kontynuować rozpoczęte przez panią Kasińską dzieło.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi Jan Tysson ze Lwowa, wnuk Jana Sas-Zubrzyckiego; przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Pan Jerzy Borcz; rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie dr hab. Zbigniew Barabasz, prof. PANS; radni Rady Miasta Krosna z przewodniczącym Zbigniewem Kubitem; zastępca prezydenta Krosna Bronisław Baran. Wielu z zaproszonych gości zabrało głos doceniając rolę szkoły i całej Rady Pedagogicznej w budowaniu osobowości uczniów, ich dalszej drogi życiowej oraz podkreślając specyfikę szkoły w całej społeczności miasta Krosna. Wielką niespodzianką dla Pani Dyrektor były ciepłe słowa, prezenty oraz życzenia owocnej i pogodnej emerytury, płynące od dyrektorów krośnieńskich szkól, jak na urodziny oraz zakończenie kadencji dyrektora przystało. Pan Dyrektor sąsiadującej z nami szkoły I LO w Krośnie podkreślił, że nasza szkoła niejednokrotnie bywała inspiracja dla innych oraz docenił wyjątkową współprace między szkołami.

Po uroczystości wszyscy goście, absolwenci zostali zaproszeni na poczęstunek, a towarzyszyły temu wspomnienia i emocje, jakich nie spotykamy na co dzień – niekończące się powitania i radość ze spotkań.

Były to niezapomniane, wyjątkowe chwile! Przygotowaniom do jubileuszu towarzyszyły pozytywne emocje i troska o to, by było to wyjątkowe wydarzenie. Mamy nadzieję, że ożyły wspomnienia, które otworzą drogę do starych – nowych przyjaźni.

Uczniowie zaangażowani w obchody 50 –lecia na scenie to: Julia Grzybała, Marcelle Yondo, Karol Mróz, Kinga Janiszewska, Martyna Parylak, Sebastian Jasiński, Natalia Świstak, Martyna Gaj, Oliwia Szymbara, Izabela Lepucka, Monika Muszyńska, Dominika Fakadej (uczniowie klas trzecich technikum) oraz Jakub Wojnar, Kacper Szudy, Jakub Pawlik, Jakub Urban, Dominik Kondziołka, Kacper Łuksa, Piotr Wierdak,, Marcin Wiklowski (uczniowie klas pierwszych i drugich technikum). W realizację filmu o absolwentach zaangażowały się uczennice klas II technikum –Wiktoria Staroń oraz Martyna Jaworska, pod okiem pani Moniki Klimczak.

Dziękujemy wszystkim, którzy w tym szczególnym dniu zaszczycili nas swoją obecnością, a uczniom za wszelką pomoc i zaangażowanie.