Technikum i ZSZ nr 6 w Krośnie

ZSP nr 6 „BUDOWLANKA”

Menu głowne

Rekrutacja
iDziennik
Ankieta
Hartbex
Leroy Merlin
Greinplast
Szkoła partnerska
Wiarygodna szkoła
Olimpiada budowlana

Zakończenie praktyki zawodowej w Sewilli

Zakończenie praktyki zawodowej w Sewilli

31 maja 12 uczniów klas czwartych technikum architektury krajobrazu i technikum budownictwa zakończyło miesięczny pobyt w Sewilli w Hiszpanii w ramach projektu FERS realizowanego w naszej szkole. Przez cztery ostatnie tygodnie uczyli się zawodu w praktyce pracując w firmach ogrodniczych oraz remontowo-budowlanych oraz korzystali z uroków pięknej Sewilli. Po zakończonej praktyce wszyscy uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające zdobyte przez nich umiejętności. W wolnym czasie uczniowie zwiedzali malownicze zakątki Sewilli oraz korzystali z atrakcji dostępnych w miejscu zakwaterowania np. basen zewnętrzny, bilard, siłownia.

Podczas pobytu w Sewilli uczniowie mogli zwiedzać miasto popołudniami i mieli zorganizowane cztery sesje z anglojęzycznym przewodnikiem, który oprowadzał ich po Sewilli i opowiadał o jej atrakcjach.

Jednym z pierwszych zwiedzonych miejsc była dzielnica Triana. Triana zasłynęła w całej Andaluzji z produkcji ceramiki, różnych wyrobów garncarskich i kolorowych płytek azulejo. Płytki azulejo wykorzystywane były w całym mieście. Dekorowano nimi m.in. fasady kościołów (tworzono obrazy z płytek), ściany wzdłuż schodów, ściany i kominki w domach bogatych mieszkańców, fontanny czy ławki. Większość pięknych wzorów widocznych podczas zwiedzania Sewilli powstała właśnie w zakładach na terenie Triany. Po przejściu przez most nad rzeką Gwadalkiwir uczniowie wspięli się na szczyt Torre del Oro. Ta wieża to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Sewilli. Jest tutejszym symbolem, po którym z łatwością można poznać Sewillę na pocztówce czy zdjęciu.

Kolejną zwiedzaną atrakcją była Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli – gotycka katedra, powstała w Sewilli, w miejscu meczetu zbudowanego przez muzułmańską dynastię Almohadów. Katedra jest największym i jednym z najwspanialszych kościołów gotyckich na świecie. Sanktuarium ma 76 m długości i 116 m szerokości. Od wschodu do katedry przylega słynna dzwonnica, tzw. Giralda, będąca jednym z symboli Sewilli. Wieża mieszcząca w najwyższej kondygnacji dzwonnicę z 24 dzwonami, osiąga wysokość 100 m.

Alcazar- istniejący od ponad tysiąca lat zespół pałacowy jest jednym z najpiękniejszych zabytków Andaluzji. Wybudowany przez Arabów, zdobyty przez Kastylijczyków, od stuleci rezydencją hiszpańskich królów. Wpływy Wschodu i Zachodu sprawiły, że jest on prawdziwą perłą architektury w stylu mudéjar łączącym elementy sztuki chrześcijańskiej i islamskiej. Królewski Alkazar to zespół pałacowy, w skład którego wchodzą dwa główne pałace sąsiadujące z wieloma mniejszymi budynkami i licznymi dziedzińcami. Cały zespół otaczają mury obronne, a jego ważną częścią są piękne rozległe ogrody.

Ostatnim punktem zwiedzania był Plac Hiszpański- Został zbudowany z okazji Wystawy Iberoamerykańskiej z 1929 roku, która odbyła się w Sewilli. Plac Hiszpański należy do Parku Marii Luizy. To jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Sewilli. Plac Hiszpański składa się z rzędu budynków tworzących półokrąg z wielkim placem z przodu. Na środku Placu Hiszpańskiego tryska fontanna, a wokół płynie sztuczna rzeka, przez którą przerzucono 4 mosty. Każdy z mostów na Placu Hiszpańskim symbolizuje historyczną krainę w Hiszpanii: Kastylię, Aragonię, León i Navarrę.

Sewilla to stolica i największe miasto Andaluzji, a także jedno z najciekawszych miejsc na całym Półwyspie Iberyjskim, w którym spędzony czas z pewnością pozostanie w pamięci naszych uczniów na zawsze.

Projekt dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) 2021-2027, projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”. Wartość projektu to 437052,65 zł, wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 360 655,85 zł.

#FunduszeEuropejskie