Technikum i ZSZ nr 6 w Krośnie

ZSP nr 6 „BUDOWLANKA”

Menu głowne

Rekrutacja
iDziennik
Ankieta
Hartbex
Leroy Merlin
Greinplast
Szkoła partnerska
Wiarygodna szkoła
Olimpiada budowlana

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Uczniowie Technikum na 6 im. Jana Sas Zubrzyckiego w Krośnie "Budowlanki" po raz kolejny włączyli się aktywnie w upamiętnienie Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypadającego na 1 marca. Z tej okazji przygotowali spektakl, który dnia 1 marca 2023 roku w Sali RCKP mogli obejrzeć uczniowie krośnieńskich szkół średnich i mieszkańcy miasta. W tym roku przypomniano Kazimierza Człowiekowskiego - bohatera antykomunistycznego podziemia walczącego o wolną Polskę. W spektaklu pt. CZŁOWIEKowski zaprezentowano postać Żołnierza Wyklętego, ofiary komunistycznych represji. Przedstawiono jego życie i jego walkę z niemieckim okupantem (w szeregach Narodowej Organizacji Wojskowej, Armii Krajowej, w oddziale partyzanckim dowodzonym przez Józefa Czuchrę "Orskiego"). Przybliżono także jego działalność w czasie instalowania w Polsce systemu komunistycznego (walka z reżimem komunistycznym, tułaczka i tragiczna śmierć z rąk oprawców z UB w 1954 roku).

Spektakl przygotowała nauczycielka j. polskiego Barbara Zagdańska-Kłym. Dzięki wspaniałej grze aktorskiej uczniów udało się pokazać tragiczną historię jednego z niezłomnych.

W postać Kazimierza Człowiekowskiego wcielił się Jakub Wojnar, jego żoną Jadwigą była Julia Grzybała a gospodarzami udzielającymi schronienia Człowiekowskiemu byli Kinga Janiszewska i Kacper Szudy. Pięknym dopełnieniem była oprawa muzyczna zapewniona przez Wiktorię Budyń – śpiew i Dominika Kondziołkę – gra na fortepianie. Żołnierzami OP-11 Józefa Czuchry Orskiego byli: Paweł Zając, Wiktor Zając, Mateusz Waśko, Dominik Matusik i Krzysztof Fiołek. Nad stroną techniczną czuwali: Kacper Dylag (prezentacja) i Matteo Pobuta (światło). Narratorem opowieści był bibliotekarz i nauczyciel historii Wiesław Biedroń. Pomocy w organizacji przedsięwzięcia udzielili uczniowie klasy 4 TBTG i 4DH im. Szarych Szeregów w Krośnie.

Tegoroczna uroczystość miała szczególny charakter ponieważ mieliśmy zaszczyt gościć rodzinę Jadwigi i Kazimierza Człowiekowskich, a zwłaszcza ich dzieci: Barbarę Rej, Marię Wanat i Zbigniewa Człowiekowskiego. W imieniu rodziny głos zabrali pani Maria Wanat i pan Zbigniew Człowiekowski.