Erasmus+- Aktywni zawodowo w Europie - praktyki uczniów w Grecji
Erasmus+- Aktywni zawodowo w Europie - praktyki uczniów w Grecji
12 uczniów i uczennic klas trzecich Technikum Budownictwa i Architektury Krajobrazu od pierwszego maja realizują swoje miesięczne praktyki zawodowe w Grecji u stóp góry Olimp. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w wysokości 70 650 euro.
Architekci krajobrazu upiększają okolice nadmorskiej miejscowości , a Budowlańcy remontują tynki w miejscowych hotelach Nei Pori, w której przez miesiąc mieszkają i zdobywają swoje pierwsze doświadczenie zawodowe. Zakwaterowanie w bliskiej odległości od plaży i morza Egejskiego umożliwia atrakcyjny odpoczynek po pracy. W weekendy stażyści zwiedzają okolice regionu Macedonii Środkowej.
W pierwszy weekend pobytu w Nei Pori praktykanci zwiedzili kamienne miasteczko Palaios Panteleimonas. Miasteczko położone jest na wysokości ok. 700 m n.p.m. Jest to najpiękniejsza miejscowość w masywie Olimpu. Wybudowane są tu kamienne domy o macedońskiej architekturze, a między nimi wąskie brukowane uliczki ze sklepikami i kawiarenkami z widokiem na morze Egejskie z jednej strony i masyw góry Olimp z drugiej.
Następnie grupa zwiedziła ruiny średniowiecznej fortecy usytuowanej na wzgórzach miejscowości Platamonas. Zamek wzniesiony został prawdopodobnie w X lub XI wieku. Dziś jest to jeden z największych i najlepiej zachowanych zamków warownych w całej Grecji. Ostatnim punktem wycieczki była miejscowość Litochoro. To głównie stąd rozpoczynają się szlaki na szczyt Olimpu. Spacer kanionem rzeki Enipeas przez malowniczy wąwóz pozwala na podziwianie pionowych urwisk skalnych i bujnej roślinności. Ukoronowaniem wędrówki są wodospady Zeusa i wyżłobione pod nimi dwa baseny, w których według mitu kąpała się bogini Afrodyta.
W kolejny majowy weekend celem wycieczki były Meteory. Greckie Meteory są bez wątpienia jedną z najbardziej malowniczych formacji skalnych na świecie. Ich grecka nazwa metéoros w wolnym tłumaczeniu oznacza “zawieszony w powietrzu” lub “środek nieba". Najwyższe z wyrastających w górę skał mają ponad 500 metrów wysokości. Skały od samego początku przypadły do gustu mnichom, którzy od XI wieku zaczęli przybywać tu w poszukiwaniu ciszy i możliwości medytacji. Nim powstały klasztory mnisi wspinali się do wysoko położonych jaskiń. Po wejściu do środka potrafili zostać u góry nawet kilka dni modląc się i medytując w całkowitej ciszy. Dziś spokojnie można wypatrzyć niektóre z takich jaskiń, a niektórzy decydują się na nie wdrapać - w pojedynczych zagłębieniach zobaczymy różne wbite flagi. Wejście do klasztoru odbywa się według ściśle określonych zasad: należy zakryć ramiona i kolana. W drodze do Meteorów byłą okazja zobaczyć dolinę Tempi, oddzielającą masyw Olimpu od masywu Ossy, gdzie znajduje się wykuty w skale Olimpu kościółek świętej Paraskewy (Agia Paraskevi) – patronki zmysłu wzroku i niewidomych oraz źródełko ponoć uzdrawiające chore oczy. Uczniowie odwiedzili także wytwórnię ręcznie „ pisanych” ikon.
Warto zwiedzać Europę z Erasmusem+ i podróżować z ZSA-B!
Szukaj
Ogłoszenia
Dla nauczyciela
Program profilaktyczny „Kolczasty nastolatek”
Zachęcamy nauczyciela a szczególnie wychowawców do wejścia na stronę www.kolczastynastolatek.pl,…
» więcejDla ucznia
Rozpoczęcie roku szkolnego
Zespół Szkół Architektoniczno-Budowlanych w Krośnie zaprasza uczniów i nauczycieli…
» więcejDla rodzica
Bezpieczna droga do szkoły
DRODZY RODZICE ! Rozpoczynający się rok szkolny jest okresem, w którym zarówno…
» więcejDokumentacja konkursów
Regulamin II edycji konkursu plastycznego "MÓJ OGRÓD W MINECRAFT" 2023
Regulamin II edycji konkursu plastycznego "MÓJ OGRÓD W MINECRAFT" 2023" "Mój ogród…
» więcej