Technikum i ZSZ nr 6 w Krośnie

ZSP nr 6 „BUDOWLANKA”

Menu głowne

Rekrutacja
iDziennik
Ankieta
Hartbex
Leroy Merlin
Greinplast
Szkoła partnerska
Wiarygodna szkoła
Olimpiada budowlana

Erasmus+- Aktywni zawodowo w Europie - praktyki uczniów w Grecji

Erasmus+- Aktywni zawodowo w Europie - praktyki uczniów w Grecji

12 uczniów i uczennic klas trzecich Technikum Budownictwa i Architektury Krajobrazu od pierwszego maja realizują swoje miesięczne praktyki zawodowe w Grecji u stóp góry Olimp. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w wysokości 70 650 euro.

Architekci krajobrazu upiększają okolice nadmorskiej miejscowości , a Budowlańcy remontują tynki w miejscowych hotelach Nei Pori, w której przez miesiąc mieszkają i zdobywają swoje pierwsze doświadczenie zawodowe. Zakwaterowanie w bliskiej odległości od plaży i morza Egejskiego umożliwia atrakcyjny odpoczynek po pracy. W weekendy stażyści zwiedzają okolice regionu Macedonii Środkowej.

W pierwszy weekend pobytu w Nei Pori praktykanci zwiedzili kamienne miasteczko Palaios Panteleimonas. Miasteczko położone jest na wysokości ok. 700 m n.p.m. Jest to najpiękniejsza miejscowość w masywie Olimpu. Wybudowane są tu kamienne domy o macedońskiej architekturze, a między nimi wąskie brukowane uliczki ze sklepikami i kawiarenkami z widokiem na morze Egejskie z jednej strony i masyw góry Olimp z drugiej.

Następnie grupa zwiedziła ruiny średniowiecznej fortecy usytuowanej na wzgórzach miejscowości Platamonas. Zamek wzniesiony został prawdopodobnie w X lub XI wieku. Dziś jest to jeden z największych i najlepiej zachowanych zamków warownych w całej Grecji. Ostatnim punktem wycieczki była miejscowość Litochoro. To głównie stąd rozpoczynają się szlaki na szczyt Olimpu. Spacer kanionem rzeki Enipeas przez malowniczy wąwóz pozwala na podziwianie pionowych urwisk skalnych i bujnej roślinności. Ukoronowaniem wędrówki są wodospady Zeusa i wyżłobione pod nimi dwa baseny, w których według mitu kąpała się bogini Afrodyta.

W kolejny majowy weekend celem wycieczki były Meteory. Greckie Meteory są bez wątpienia jedną z najbardziej malowniczych formacji skalnych na świecie. Ich grecka nazwa metéoros w wolnym tłumaczeniu oznacza “zawieszony w powietrzu” lub “środek nieba". Najwyższe z wyrastających w górę skał mają ponad 500 metrów wysokości. Skały od samego początku przypadły do gustu mnichom, którzy od XI wieku zaczęli przybywać tu w poszukiwaniu ciszy i możliwości medytacji. Nim powstały klasztory mnisi wspinali się do wysoko położonych jaskiń. Po wejściu do środka potrafili zostać u góry nawet kilka dni modląc się i medytując w całkowitej ciszy. Dziś spokojnie można wypatrzyć niektóre z takich jaskiń, a niektórzy decydują się na nie wdrapać - w pojedynczych zagłębieniach zobaczymy różne wbite flagi. Wejście do klasztoru odbywa się według ściśle określonych zasad: należy zakryć ramiona i kolana. W drodze do Meteorów byłą okazja zobaczyć dolinę Tempi, oddzielającą masyw Olimpu od masywu Ossy, gdzie znajduje się wykuty w skale Olimpu kościółek świętej Paraskewy (Agia Paraskevi) – patronki zmysłu wzroku i niewidomych oraz źródełko ponoć uzdrawiające chore oczy. Uczniowie odwiedzili także wytwórnię ręcznie „ pisanych” ikon.

Warto zwiedzać Europę z Erasmusem+ i podróżować z ZSA-B!