Technikum i ZSZ nr 6 w Krośnie

ZSP nr 6 „BUDOWLANKA”

Menu głowne

Rekrutacja
iDziennik
Ankieta
Hartbex
Leroy Merlin
Greinplast
Szkoła partnerska
Wiarygodna szkoła
Olimpiada budowlana

Monter Stolarki Budowlanej

Monter Stolarki Budowlanej

MONTER STOLARKI BUDOWLANEJ

To nowy zawód wprowadzony do oferty kształcenia zawodowego od 1 września 2018r. co jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na rynku pracy branży budowlanej na wysoko wykwalifikowanych pracowników zajmujących się m.in. montażem okien i drzwi balkonowych, oraz specjalistycznych bram, Wytwarzane obecnie okna są coraz bardziej skomplikowane, dlatego ich właściwy montaż to podstawa Dwukomorowe okna są bardziej energooszczędne, ale jednocześnie dużo cięższe, często zastępują ścianę domu co generuje konieczność stosowania przy montażu specjalistycznych dźwigów i maszyn, a te musi obsługiwać fachowiec. Dlatego firmy typu FAKRO czy WIŚNIOWSKI uważają, że konieczne jest wykształcenie monterów stolarki budowlanej.

Informacje dodatkowe

Praktyczna nauka zawodu w tym zawodzie będzie się odbywała w firmach budowlanych zajmujących się montażem lub wytwarzaniem stolarki budowlanej, osłon na drzwi i okna, lub wytwarzaniem i montażem schodów modułowych. Uczniowie będą zatrudnieni jako pracownicy młodociani i w związku z tym otrzymują comiesięczne wynagrodzenie, a okres nauki liczy się do stażu pracy. Oprócz wynagrodzenia pracodawca wyróżnia najlepszych uczniów miesięczną premia uznaniową. Pracodawcy w miarę potrzeb i możliwości, na swój koszt umożliwiają zdobycie dodatkowych kwalifikacji (np. prawo jazdy, kursy specjalistyczne). Udział szkoły w projektach unijnych pozwala na realizację dla uczniów płatnych wakacyjnych staży.

Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia

W związku z tym, że uczniowie zajęcia praktyczne mają u pracodawców, gdzie są zatrudnieni jako młodociani pracownicy tytuł czeladnika w zawodzie monter stolarki budowlanej otrzymuje uczeń po zdaniu egzaminu czeladniczego przed Komisją Egzaminacyjną Izby Rzemieślniczej w Rzeszowie.

Sylwetka absolwenta

Absolwent kończąc szkołę w zawodzie monter stolarki budowlanej będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie:

 • montowania, demontowania i naprawy okien zewnętrznych i drzwi balkonowych;
 • montowania, demontowania i naprawy okien dachowych;
 • montowania, demontowania i naprawy drzwi zewnętrznych i wewnętrznych;
 • montowania, demontowania i naprawy bram;
 • montowania, demontowania i naprawy systemów osłon okiennych i drzwiowych;
 • montowania, demontowania i naprawy schodów modułowych;
 • uzyskania dodatkowych uprawnień: Uczeń uczestnicząc w określonych szkoleniach organizowanych przez szkołę, a prowadzonych przez firmy z branży budowlanej może uzyskać certyfikaty i dodatkowe uprawnienia.

Monter stolarki budowlanej znajdzie zatrudnienie w:

 • firmach wytwarzających różnego rodzaju stolarkę budowlaną;
 • firmach specjalistycznych montujących okna i drzwi, a także osłony okienne i drzwiowe;
 • firmach zajmujących się produkcją i montażem schodów modułowych;
 • firmach ogólnobudowlanych;
 • centrach handlowych budowlanych;
 • może prowadzić działalność na własny rachunek.

Baza dydaktyczna i warunki kształcenia:

Główna siedziba szkoły mieści się w Krośnie w centrum miasta przy ul. ks. Piotra Skargi 3. Dzięki takiej lokalizacji uczniowie mają blisko do obiektów związanych z kulturą i sportem oraz przystanków komunikacji masowej.
W wyremontowanych pomieszczeniach zabytkowych budynków mieszczą się:

 • sale do zajęć ogólnokształcących i przedmiotów zawodowych wyposażone w sprzęt multimedialny i specjalistyczne pomoce dydaktyczne;
 • biblioteka pełniąca funkcję centrum kulturalnego i multimedialnego szkoły;
 • szkolna aula w której odbywają się szkolne uroczystości, a w czasie przerw pełniąca funkcję głównej przestrzeni rekreacyjnej;
 • część sportowa składająca się z: pełnowymiarowej sali gimnastycznej, małej sali lustrzanej, siłowni, sali do tenisa stołowego, strzelnicy, wielofunkcyjnego boiska sportowego i terenów rekreacyjnych;
 • gabinet medycyny szkolnej;
 • gabinet pedagoga szkolnego;
 • szkolny sklepik serwujący również posiłki na ciepło.

Zapewniamy bezpłatny dostęp do podręczników z kształcenia zawodowego. W bibliotece są dostępne szkolne lektury i laptopy z dostępem do Internetu; Dla uczniów mieszkających poza Krosnem funkcjonują 50% dopłaty do biletów miesięcznych, ewentualnie możliwe jest zakwaterowanie w między szkolnej bursie; Nasi uczniowie otrzymują stypendia Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta Miasta Krosna oraz stypendia unijne dla uzdolnionych uczniów; Pomimo tego, że jesteśmy szkołą techniczną osoby z artystyczną duszą również znajdą u nas swoje miejsce realizując się w działalności plastycznej, inscenizacjach historycznych – cykl „Żołnierze wyklęci” lub programach kabaretowych - przeglądy kabaretów „Blaga”; Jesteśmy znani z tego, że w szkole funkcjonują drużyny specjalizujące się w zawodach sportowo – obronnych „Sprawni jak żołnierze”, wielokrotnie zdobywając mistrzostwo Polski, pokonując w rywalizacji tzw. „szkoły mundurowe”.