Technikum i ZSZ nr 6 w Krośnie

ZSP nr 6 „BUDOWLANKA”

Menu głowne

Rekrutacja
iDziennik
Ankieta
Hartbex
Leroy Merlin
Greinplast
Szkoła partnerska
Wiarygodna szkoła
Olimpiada budowlana

Akcja "Narodowe Czytanie" w naszej szkole

Akcja "Narodowe Czytanie" w naszej szkole

"Narodowe Czytanie" jest doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej.

W tym roku 4 września odbyła się 10 edycja ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie", zainicjowanej przez Parę Prezydencką, podczas której Polacy w wielu miejscowościach w kraju czytali dramat "Moralność Pani Dulskiej"– Gabrieli Zapolskiej, wybitne dzieło epoki modernizmu, należące do klasyki literatury polskiej.

Wychodząc naprzeciw tej inicjatywie, uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w tym wydarzeniu, które miało miejsce w dniu 6 września w auli szkolnej. Na początku pani polonistka Barbara Zagdańska- Kłym wyjaśniła na czym polega program "Narodowego czytelnictwa" i w jaki sposób jest realizowany w naszej szkole. Następnie wprowadziła w tematykę i problematykę utworu. Fragmenty utworu z podziałem na role czytali pani Agnieszka Prajsnar- polonistka oraz uczniowie: Maja Żukowska i Maciej Paszek z kl.3TA/TRg oraz Radosław Patlewicz i Dawid Korzeniowski z kl.2TB.

Dramat Zapolskiej to wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną, a pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i wyraża postawę, charakteryzującą się obłudą, hipokryzją, ograniczeniem umysłowym.

Wierzymy, że lektura dramatu przyczyniła się do wielu refleksji na temat życia ale też dodała humoru słuchającym uczniom z klas pierwszych i drugich technikum. Było to kolejne udane przedsięwzięcie promujące czytelnictwo w naszej szkole.

Czytajmy więcej i więcej, bo… "Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów" - Kartezjusz